Lietuvos Respublikos Seimo narys Evaldas Lementauskas : Per „Snoro" bankrotą „plaunami" pinigai?

2012-01-19

Šiandien Seime konservatoriai, dengdamiesi vieno teisininko, susijusio su šia partija, nuomone, dar kartą blokavo laikinosios komisijos dėl Lietuvos Respublikoje veikiančių komercinių bankų priežiūros efektyvumo ir situacijos likviduojamoje akcinėje bendrovėje banko „Snoras” išsiaiškinimo sudarymo projektą. Kodėl konservatoriai taip bijo komisijos sudarymo, jei viskas buvo vykdoma ir vis dar vyksta teisėtai?
Antradienį Seimo tribūnoje Lietuvos Banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė AB banko Snoras bankroto proceso apžvalgą. Joje minima bankroto administravimo išlaidų sąmata - 60 mln. litų trijų mėnesių laikotarpiui, t.y. ketvirčiui.
„Suma įspūdinga, tačiau kolegoms konservatoriams - čia viskas tvarkoje ir aišku. 60 mln., tai 60 mln. Būtų 600 mln., lygiai taip pat, būtų gerai ir aišku - juk ne iš jų kišenės", - sako Seimo narys Evaldas Lementauskas.
Palyginimui E. Lementauskas pateikia duomenis apie banko „Snoras", kuomet jis dar veikė, administracinių - ūkinių išlaidų dydį, kurios pastaruoju metu siekė 30 mln. litų ketvirčiui. Seimo narys pabrėžia, kad tai buvo savo veiklą vykdančio, pelningai dirbančio banko išlaidos. Tai reiškia, kad veikė visi 256 banko padaliniai Lietuvoje, dirbo užsienio filialai Rygoje ir Taline, veikė užsienio banko atstovybės Londone, Briuselyje, Prahoje, Kijeve ir Minske. Taip pat veikė 339-nių bankomatų tinklas, banko kortelių procesingo centras, banko inkasacijos tarnyba, banke dirbo 1350 darbuotojų. Bankas aptarnavo 1,3 mln. klientų. Taip pat buvo valdomos ir aptarnaujamos banke ir banko tinkle visos 37 dukterinės banko įmonės, priklausančios banko „Snoras" grupei. 1350-čiai banko darbuotojų atlyginimų išlaidos su visais „Sodros" mokesčiais ketvirčiui sudarė apie 15mln. litų, o į 30 mln. išlaidų biudžetą ketvirčiui būdavo įskaičiuoti ir nauji pirkimai, reikalingi banko veiklai užtikrinti.
Remiantis šiais skaičiavimais matosi, kad visos išvardintos banko ir jo padalinių administravimo išlaidos trims mėnesiams sudarė vos 30 mln. litų, t.y. dvigubai mažiau nei bankroto administravimo išlaidų sąmata - 60 mln. litų tokiam pačiam 3 mėnesių laikotarpiui!
„Suprantu, kad kolegoms konservatoriams čia yra viskas aišku ir suprantama, bet man ir žmonėms, kurių lėšos dar ir šiandien įšaldytos banko nacionalizavimo ir bankroto procedūros pasekmių, norėtųsi žinoti, kiek tada iš šios nelaimės iš tikrųjų uždirba bankroto administratoriaus N.Cooperio komanda ir jo konsultantai, kai šiuo metu banko veikla sustabdyta ir patiriamos tik minimalios išlaikymo išlaidos? Kiek? Spėčiau, kad nuo 35 mln. iki 45mln. litų per tris mėnesius! Kas gali paneigti, kad taip nėra „plaunamas" banko turtas ir banko klientų, indėlininkų pinigai, kurių dalis galimai sugrįš vienai partijai Seimo rinkimuose finansuoti?",- aktyvų konservatorių priešinimąsi komisijos sudarymui aiškina E. Lementauskas.
Dar vienas iškalbingas faktas, pasak parlamentaro, naujų bankrutuojančio banko „Snoras" vadovų atlyginimai.
„Mano žiniomis, paskirtam nuo sausio 17d. naujajam „Snoro" komandos vadovui Valdui Monkui, kuris banke „Snoras" ankščiau dirbo Informacinių technologijų tarnybos vadovu, paskirtas net 100 tūkst. litų atlyginimas per mėnesį. Norėčiau pabrėžti, kad tai neveikiančio banko vadovo atlyginimas! Šis atlyginimas 5 kartus didesnis už prezidentės ir net 10 kartų didesnis už finansų ministrės atlyginimą. Ar tai reiškia, kad vadovavimas bankrutuojančiam bankui yra atsakingesnis nei vadovavimas valstybei?" - klausia E. Lementauskas.
Seimo nario teigimu, Bankų įstatymas ir Finansinio tvarumo įstatymai nurodo, kad privalu imtis veiksmų, užtikrinančių sistemos stabilumą, tam, kad būtų apginti visuomenės interesus. Anot jo, toks banko turto ir banko klientų, bei indėlininkų pinigų taškymas nėra visuomenės interesų gynimas. Todėl natūraliai kyla klausimas, kodėl bankas „Snoras" buvo nacionalizuotas. Tuo labiau, kad V. Vasiliausko pristatytoje AB banko „Snoras" bankroto proceso apžvalgoje minima, kad nuo 2004 iki 2011 metų „Snoras" vykdė recidyvinius pažeidimus ir kad Lietuvos Bankas 2004-2011 metais išnaudojo visus teisės aktuose numatytus instrumentus, nors 2010 metais „Snorui" nebuvo taikyta jokia poveikio priemonė: nei įspėjimai, nei papildomi reikalavimai, nei įpareigojimai.
Pasak E. Lementausko, jei ne konservatorių vyriausybės sprendimas nacionalizuoti banką, „Snoras" sėkmingai veiktų ir šiandien, o siekis visais būdais užkirsti kelią komisijos sudarymui, šiuos spėjimus tik sutvirtina.

Lietuvos Respublikos Seimo narys Evaldas Lementauskas
Kodas 1886 05295 Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius Tel. (8~5) 239 66 21 Faks. (8~5) 239 62 82
El.p. evaldas.lementauskas@lrs.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.